W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Szymon Szcześniak

Urodził się w 1975 roku w Starachowicach. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie (dyplom uzyskał w 2004 roku). Pracuje jako fotograf komercyjny dla agencji reklamowych oraz dla wiodących tytułów lifestylowych (Viva, Playboy, Zwierciadło, Gala, Przekrój, Pani i in.). Od kilku lat prowadzi pracownię portretu w Akademii Fotografii  w Krakowie i Warszawie.

Jako artysta specjalizuje się w fotografii portretowej, choć chętnie fotografuje również pejzaż. Nierzadko łączy obie dziedziny, portretując w plenerze lub tworząc swoiste dyptyki, składające się z portretu i pejzażu. Jak mówi, inspiruje go codzienność, choć jego twórczość nie ma wiele wspólnego z dokumentalizmem. Jego obrazy są jakby wycięte z rzeczywistości (często w humorystyczny sposób), do czego artysta w twórczy sposób wykorzystuje środki techniczne – oświetlenie, paletę kolorów, a czasem także obróbkę cyfrową. Takie, często niemal surrealistyczne prace Szcześniak klasyfikuje jako „rzeczywistość wspomagana”.

 
„Nie boję się poprosić kogoś by zapozował, choćby był to osioł. Staram się nie ingerować w życie ludzi, pytam o pozwolenie jeśli trzeba, jeśli się nie zgadzają - nie żałuję. Nie chcę by fotografia mnie męczyła i była czymś wymuszonym. Bacznie obserwuję zjawiska i dopiero w ostatniej chwili wyciągam aparat. Z czeskiej szkoły wyniosłem świetne podstawy do dobrego dokumentu, mnie zawsze jednak interesował portret kreowany, starałem się w tych zdjęciach połączyć to czego mnie nauczono, z tym co jest moim” ja”. Abstrakcja w połączeniu z powagą życia dodaje obrazom dystansu i odrobiny humoru, bez którego nie widzę siebie jako fotografa.”

Wystawy:

Port Autonome Gallery, Paris (2004)
Galeria OBOK ZPAF, Warszawa (2006)
Yours Gallery, Warszawa (2007)
Galeria EGO, Poznań (2009)
Galeria MELON, Warszawa (2009)
House of Photography,Gliwice (2009) 
Leica Gallery Warszawa (2012)

Leica Gallery Solms (2012)

Studio Las (2012)

Nagrody:

Grand Prix Pozytywu za cykl „Egipt”(2005)
Chimery w kategorii: magazyny-fotografia (2006)
Srebrny medal KTR za projekt autorski (2008)
Złoty Orzeł (2008)
I miejsce  Grantfront (2009)
I miejsce Grantfront -ArtFront (2010)

info

Szymon Szcześniak, Into the Wild #8

24 pozycji 15 16 17 wszystkie

Szymon Szcześniak, Into the Wild #8

Stany Zjednoczone, Kalifornia, 2011

Zdjęcia z cyklu Into the Wild , są zapisem podróży przez Kalifornię, którą artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree. Zostały wykonane cyfrowym aparatem małoobrazkowym Leica M9.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca, na środku pustyni wyrasta rozpadająca się architektura przypominająca scenografię filmową. Kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych bez elektryczności, wody i innych udogodnień. Ich mieszkańcy to ludzie, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się na marginesie „normalnego życia” - uciekli przed przeszłością, cywilizacją, prawem, swoimi demonami, systemem... Czas tu nie istnieje a o przyszłości się nie mówi.

Szymon Szcześniak : Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach .

Zdjęcia z cyklu  Into the Wild   były prezentowane w styczniu 2012 w Leica Gallery w Warszawie.

odbitka kolekcjonerskaOdbitka wykonana przy użyciu jednej z technik archiwalnych, w limitowanej serii, odpowiednio opisana i sygnowana., sygnowana Odbitka opatrzona własnoręcznym podpisem Autora na awersie lub rewersie, ołówkiem lub tuszem. Sygnatura może też być naklejona na rewers zdjęcia.na odwrocie i oznaczona suchą pieczęcią Galerii. Współczesny wydruk pigmentowyUzyskiwany na cyfrowej drukarce atramentowej, wykorzystującej tusze wodne. Wydruk taki można zrealizować na różnorodnym podłożu, w tym na wysokiej jakości papierach i płótnach fotograficznych. Najwyższej klasy współczesne drukarki, drukujące wieloma (często kilkunastoma) tuszami na doskonałych podkładach papierowych o wysokiej gramaturze, pozwalają na uzyskanie kolekcjonerskich odbitek o wysokiej, sięgającej setek lat trwałości i doskonałej kolorystyce, przewyższającej możliwości innych, tradycyjnych i współczesnych metod wykonywania odbitek. Atrament pigmentowy charakteryzuje się jednak stosunkowo niską odpornością na wilgoć i czynniki środowiskowe, w związku z tym odbitki eksponowane w trudnych warunkach powinny być zabezpieczane lakierem lub laminowane. na bezkwasowym papierze o gramaturze 300g/m2.

Praca dostępna w dwóch edycjach różniących się wielkością, nakładem i sposobem oprawy. Wraz ze zdjęciem certyfikat autentyczności.

Poleć znajomemu
Into the Wild #8
# kat.
format
nakład
oznaczenie
technika wykonania
oprawa
cena
SzSIW008
60 x 40 cm
7
Sygnowana przez Autora
Wydruk pigmentowy, cyfrowy
Passe-partout, 2-warstwowe, białe
1500.00 PLN
ZAMÓW
dodaj do ulubionych
SzSIW008.1
150 x 100 cm
5
Sygnowana przez Autora
Wydruk pigmentowy, cyfrowy
Nie oprawione
5000.00 PLN
dodaj do ulubionych

więcej
Zdjęcia z cyklu Into the Wild , są zapisem podróży przez Kalifornię, którą artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i J...