W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Szymon Szcześniak

Urodził się w 1975 roku w Starachowicach. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie (dyplom uzyskał w 2004 roku). Pracuje jako fotograf komercyjny dla agencji reklamowych oraz dla wiodących tytułów lifestylowych (Viva, Playboy, Zwierciadło, Gala, Przekrój, Pani i in.). Od kilku lat prowadzi pracownię portretu w Akademii Fotografii  w Krakowie i Warszawie.

Jako artysta specjalizuje się w fotografii portretowej, choć chętnie fotografuje również pejzaż. Nierzadko łączy obie dziedziny, portretując w plenerze lub tworząc swoiste dyptyki, składające się z portretu i pejzażu. Jak mówi, inspiruje go codzienność, choć jego twórczość nie ma wiele wspólnego z dokumentalizmem. Jego obrazy są jakby wycięte z rzeczywistości (często w humorystyczny sposób), do czego artysta w twórczy sposób wykorzystuje środki techniczne – oświetlenie, paletę kolorów, a czasem także obróbkę cyfrową. Takie, często niemal surrealistyczne prace Szcześniak klasyfikuje jako „rzeczywistość wspomagana”.

 
„Nie boję się poprosić kogoś by zapozował, choćby był to osioł. Staram się nie ingerować w życie ludzi, pytam o pozwolenie jeśli trzeba, jeśli się nie zgadzają - nie żałuję. Nie chcę by fotografia mnie męczyła i była czymś wymuszonym. Bacznie obserwuję zjawiska i dopiero w ostatniej chwili wyciągam aparat. Z czeskiej szkoły wyniosłem świetne podstawy do dobrego dokumentu, mnie zawsze jednak interesował portret kreowany, starałem się w tych zdjęciach połączyć to czego mnie nauczono, z tym co jest moim” ja”. Abstrakcja w połączeniu z powagą życia dodaje obrazom dystansu i odrobiny humoru, bez którego nie widzę siebie jako fotografa.”

Wystawy:

Port Autonome Gallery, Paris (2004)
Galeria OBOK ZPAF, Warszawa (2006)
Yours Gallery, Warszawa (2007)
Galeria EGO, Poznań (2009)
Galeria MELON, Warszawa (2009)
House of Photography,Gliwice (2009) 
Leica Gallery Warszawa (2012)

Leica Gallery Solms (2012)

Studio Las (2012)

Nagrody:

Grand Prix Pozytywu za cykl „Egipt”(2005)
Chimery w kategorii: magazyny-fotografia (2006)
Srebrny medal KTR za projekt autorski (2008)
Złoty Orzeł (2008)
I miejsce  Grantfront (2009)
I miejsce Grantfront -ArtFront (2010)

info

Szymon Szcześniak, Egipt (Kuter)

24 pozycji 2 3 4 wszystkie

Szymon Szcześniak, Egipt (Kuter)

Egipt, 2006

Fotografie z cyklu Egipt  powstały na przełomie 2004 i 2005 roku, podczas wyjazdów artysty do dwóch kurortów egipskich Dahab i Hurghada. Zostały wykonane aparatem średnio-formatowym marki Hasselblad na błonie negatywowej Kodak portra 160vc z użyciem lampy błyskowej i specyficznej palety kolorów wyciąganych w trakcie cyfrowej obróbki w Photoshopie. Ten typ tworzenia fotografii artysta określa jako tzw. "rzeczywistość wspomaganą”:

Szymon Szcześniak: Egipt jest rajem dla tego typu fotografii  . Piękne światło niespotykane w Europie, wszechobecna pustka, przestrzenie, które wręcz przytłaczają swoją rozpiętością i jeszcze coś szczególnego w powietrzu i ludziach, co sprawia, że fotografia staje się prosta, nie wymaga żadnego wysiłku. Człowiek po prostu wyciąga aparat i już jest częścią tego miejsca.

W 2005 roku, cykl Egipt Szymona Szcześniaka został nagrodzony Grand Prix Pozytywu.

odbitka kolekcjonerskaOdbitka wykonana przy użyciu jednej z technik archiwalnych, w limitowanej serii, odpowiednio opisana i sygnowana., sygnowana Odbitka opatrzona własnoręcznym podpisem Autora na awersie lub rewersie, ołówkiem lub tuszem. Sygnatura może też być naklejona na rewers zdjęcia.na odwrocie i oznaczona suchą pieczęcią Galerii. Współczesny wydruk pigmentowyUzyskiwany na cyfrowej drukarce atramentowej, wykorzystującej tusze wodne. Wydruk taki można zrealizować na różnorodnym podłożu, w tym na wysokiej jakości papierach i płótnach fotograficznych. Najwyższej klasy współczesne drukarki, drukujące wieloma (często kilkunastoma) tuszami na doskonałych podkładach papierowych o wysokiej gramaturze, pozwalają na uzyskanie kolekcjonerskich odbitek o wysokiej, sięgającej setek lat trwałości i doskonałej kolorystyce, przewyższającej możliwości innych, tradycyjnych i współczesnych metod wykonywania odbitek. Atrament pigmentowy charakteryzuje się jednak stosunkowo niską odpornością na wilgoć i czynniki środowiskowe, w związku z tym odbitki eksponowane w trudnych warunkach powinny być zabezpieczane lakierem lub laminowane. na bezkwasowym papierze o gramaturze 300g/m2.

Praca dostępna w dwóch edycjach różniących się wielkością, nakładem i sposobem oprawy. Wraz ze zdjęciem certyfikat autentyczności.

Poleć znajomemu
Egipt (Kuter)
# kat.
format
nakład
oznaczenie
technika wykonania
oprawa
cena
SzSE003
50 x 50 cm
5
Sygnowana przez Autora
Wydruk pigmentowy, cyfrowy
Passe-partout, 2-warstwowe, białe
1700.00 PLN
ZAMÓW
dodaj do ulubionych
SzSE003.1
100 x 100 cm
3
Sygnowana przez Autora
Wydruk pigmentowy, cyfrowy
Nie oprawione
4000.00 PLN
ZAMÓW
dodaj do ulubionych

więcej
Fotografie z cyklu Egipt  powstały na przełomie 2004 i 2005 roku, podczas wyjazdów artysty do dwóch kurortów egipskich Dahab i Hurghada. Zostały wykonane aparatem średnio-formatowym marki Hasselblad na błonie negatywowej Kodak portra 160vc z...