W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Szymon Szcześniak

Urodził się w 1975 roku w Starachowicach. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie (dyplom uzyskał w 2004 roku). Pracuje jako fotograf komercyjny dla agencji reklamowych oraz dla wiodących tytułów lifestylowych (Viva, Playboy, Zwierciadło, Gala, Przekrój, Pani i in.). Od kilku lat prowadzi pracownię portretu w Akademii Fotografii  w Krakowie i Warszawie.

Jako artysta specjalizuje się w fotografii portretowej, choć chętnie fotografuje również pejzaż. Nierzadko łączy obie dziedziny, portretując w plenerze lub tworząc swoiste dyptyki, składające się z portretu i pejzażu. Jak mówi, inspiruje go codzienność, choć jego twórczość nie ma wiele wspólnego z dokumentalizmem. Jego obrazy są jakby wycięte z rzeczywistości (często w humorystyczny sposób), do czego artysta w twórczy sposób wykorzystuje środki techniczne – oświetlenie, paletę kolorów, a czasem także obróbkę cyfrową. Takie, często niemal surrealistyczne prace Szcześniak klasyfikuje jako „rzeczywistość wspomagana”.

 
„Nie boję się poprosić kogoś by zapozował, choćby był to osioł. Staram się nie ingerować w życie ludzi, pytam o pozwolenie jeśli trzeba, jeśli się nie zgadzają - nie żałuję. Nie chcę by fotografia mnie męczyła i była czymś wymuszonym. Bacznie obserwuję zjawiska i dopiero w ostatniej chwili wyciągam aparat. Z czeskiej szkoły wyniosłem świetne podstawy do dobrego dokumentu, mnie zawsze jednak interesował portret kreowany, starałem się w tych zdjęciach połączyć to czego mnie nauczono, z tym co jest moim” ja”. Abstrakcja w połączeniu z powagą życia dodaje obrazom dystansu i odrobiny humoru, bez którego nie widzę siebie jako fotografa.”

Wystawy:

Port Autonome Gallery, Paris (2004)
Galeria OBOK ZPAF, Warszawa (2006)
Yours Gallery, Warszawa (2007)
Galeria EGO, Poznań (2009)
Galeria MELON, Warszawa (2009)
House of Photography,Gliwice (2009) 
Leica Gallery Warszawa (2012)

Leica Gallery Solms (2012)

Studio Las (2012)

Nagrody:

Grand Prix Pozytywu za cykl „Egipt”(2005)
Chimery w kategorii: magazyny-fotografia (2006)
Srebrny medal KTR za projekt autorski (2008)
Złoty Orzeł (2008)
I miejsce  Grantfront (2009)
I miejsce Grantfront -ArtFront (2010)

info

Szymon Szcześniak