W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Elliott Erwitt

Elliott Erwitt to człowiek legenda, jeden z największych fotografów naszych czasów, członek elitarnej agencji Magnum Photos. Zdjęcia jego autorstwa tworzą kanon światowej fotografii reportażowej.

Urodził się w 1928 roku w Paryżu, w rodzinie rosyjskich Żydów. Dzieciństwo spędził w Mediolanie, a następnie w 1939 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Studiował fotografię w Los Angeles City College i reżyserię w New School for Social Research w Nowym Yorku.

W 1949 roku odbył swoją pierwszą fotograficzną podróż po Francji i Włoszech.

W 1950 roku powrócił do Nowego Yorku, gdzie pracował jako niezależny fotograf dla Look Collier’s, Life, Holiday i innych ilustrowanych magazynów przeżywających w tym czasie swój złoty okres.

W 1951 roku został powołany do służby wojskowej, podczas której fotografował dla Korpusu Wojsk Łączności w Niemczech i Francji.
 W 1953 roku został członkiem prestiżowej agencji Magnum Photos, a pod koniec lat 60-tych, przez trzy lata, pełnił funkcję jej prezesa. Z Magnum pozostaje związany do dziś.

Obecnie mieszka i fotografuje w Nowym Jorku.

 

Elliott Erwitt uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu fotografii humanistycznej. Jego fotografie pozostają w zgodzie z tradycjami i duchem Magnum. Styl fotografowania Erwitta definiuje unikalny sposób patrzenia na świat, na życie, na ludzi i…na psy. Artysta spogląda na wszystko, co nas otacza ze szczególną inteligencją, uwagą, wrażliwością i często z ogromnym humorem. Nigdy nie wyśmiewa, nie szydzi, choć czasem ujawnia dyskretną ironię i sarkazm. Jak nikt inny potrafi uchwycić intensywną kobiecość, małe gesty, ulotne momenty, zobaczyć ciekawą historię w pozornie zwyczajnej sytuacji. Podobno artysta nosi ze sobą trąbkę rowerową, której znienacka używa, gdy widzi, że model usztywnia się, zanadto pozuje. Nawet Nikita Chruszczow został poddany tej próbie! Humor w jego fotografiach nigdy nie jest trywialny, oczywisty. Raczej wynikający z kontekstu, skojarzenia czy zaskoczenia.

Fotografie Elliotta Erwitta były pokazywane we wszystkich najważniejszych światowych galeriach i muzeach:

Museum of Modern Art, Nowy Jork, USA

Smithsonian Institution, Waszyngton, USA

Art Institute of Chicago, USA

Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Francja

Reina Sofia, Madryt, Hiszpania

Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, USA

New South Wales Museum of Art, Australia

Barbican, Londyn, Wielka Brytania

Camera Work, Berlin, Niemcy

NRW-Forum, Düsseldorf, Niemcy

Kunsthaus, Zurych, Szwajcaria

Photokina, Kolonia, Niemcy

Od 7 lutego do końca marca 2013 fotografie Eliotta Erwitta będzie można zobaczyć również w Polsce w Leica Gallery w Warszawie.

info

Elliott Erwitt