W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Aktualności

13 Maj 2013

"Pass by me"& "Love has to be reinvented" - fotografie Piotra Zbierskiego w Krakowie.

leica gallery warszawa

Leica Gallery Warszawa  oraz Galeria DEDO  w Krakowie zapraszają na wystawę monograficzną zwycięzcy Leica Oskar Barnack Award  2012  w kategorii debiutów - Piotra Zbierskiego . Obok docenionego już w tym konkursie i na świecie cyklu Pass by me , w Krakowie po raz pierwszy zaprezentowany zostanie fragment aktualnego projektu artysty Love has to be reinvented. Wystawa jest częścią Fringe Krakow - wydarzenia towarzyszącego Miesiącowi Fotografii w Krakowie .

Cykl Pass by me  jest kulminacją szerszego projektu zatytułowanego White Elephants , nad którym autor pracował od pięciu lat. Jest to cykl o równowadze pomiędzy sprzecznymi stanami i uczuciami. Artysta zgłębia w nim zagadnienie ekspresji emocji i zadaje pytanie w jakim stopniu są one w stanie zastąpić rzeczywistość. Fascynują go przypadkowe spotkania. Spojrzenie na ludzi postawionych w rolach bezstronnych obserwatorów i przelotne relacje z nieznajomymi – bez posiadania uprzedniej wiedzy na ich temat – pozwala mu zobaczyć to, co najbardziej czyste i najważniejsze – ludzi i cały zamknięty świat ich emocji. I choć na pierwszy rzut oka zdjęcia wydają się bardzo od siebie różnić, tworzy się między nim nowa relacja. Dopiero odczytywane razem opowiadają bardzo osobistą historię radości, wspomnień, spotkań. Większość z nich powstała w trakcie podróży po Europie Wschodniej i Indiach.

Piotr Zbierski 01

Piotr Zbierski:  wybrałem fotografię, bo pozwala mi ona zbliżyć się do ludzi. Fotografia to jedyne medium, które przez swoją bezpośredniość pozwala mi ujawnić istnienie imaginacji w realnym świecie.

Seria Love has to be reinvented  jest zdominowana przez pełne napięcia i emocji „szorstkie” obrazy. Potrzeba samotności i potrzeba spotykania innych jest tematem najnowszej serii artysty. Zbierski w momentalny i ulotny sposób zapisuje sytuację, osiąga kulminację emocji, przy czym zostawia wszelkie techniczne kwestie poza meritum. Dzięki temu obcujemy z przyłapanym podmiotem, w całej swojej prawdzie i niepowtarzalności. Cykl ten był zainspirowany fragmentem dzienników Cocteau:

I wówczas zdałem sobie sprawę, że świat moich marzeń jest równie pełen wspomnień jak moje realne życie, a więc jest bytem realnym, bogatszym, głębszym, pełnym epizodów, a w wielu różnych szczegółach bardziej dokładnym; właściwie trudno mi było zlokalizować wspomnienia w jednym albo drugim świecie. Były przewspaniałe, skomplikowane i stały się moim drugim życiem, dwukrotnie większym i dwukrotnie dłuższym niż moje własne .

 

Piotr Zbierski 02

 

Piotr Zbierski (ur. 1987) studiował fotografię w PWSFTViT w Łodzi. Autor trzech indywidualnych wystaw. W 2012 roku zdobył prestiżową nagrodę dla młodego fotografa Leica Oscar Barnack Newcomer Award. Jego cykl Pass by me był również nominowany do Deutsche Börse Photography Prize i został zauważony w wielu innych konkursach m.in.: Les Nuits Photographigues, Terry O'Neill Awards . Jego prace można było oglądać w Polsce i za granicą, m. in. w 2012 r. na festiwalu w Arles oraz na Photokinie w Kolonii. Artysta mieszka i pracuje w Łodzi.

 

                                       

 

Miejsce : Galeria Dedo, ul. Sławkowska 26a (w oficynie), Kraków.

Wernisaż : 17 maja (piątek), godz.. 19.00

Wystawa : 18 maja – 26 czerwca 2013

Spotkanie autorskie: 15 czerwca (sobota), godz. 18.00

10 Maj 2013

Frank Hallam Day w Leica Gallery Warszawa

W najbliższy czwartek, 16-go maja, Leica Gallery Warszawa  pokaże wystawę fotografii zwycięzcy zeszłorocznej edycji konkursu Leica Oskar Barnack Award -Franka Hallam Day'a . Zwycięski projekt zatytułowany “Alumascapes ” jest fotograficznym zapisem miesięcznej podróży artysty przez Florydę. Hallam Day pokazuje w nim fenomen relacji współczesnego człowieka ze środowiskiem naturalnym poprzez sportretowanie nowoczesnych wozów kempingowych wplecionych w nocny krajobraz Florydy.

Hallam Day

 

Jasno rozświetlone, luksusowe kampery, ukryte pomiędzy drzewami, stanowią bezpieczne i komfortowe schronienie przed mroczną i nieprzyjazną rzeczywistością.

 

Ambiwalentne relacje między człowiekiem, a przyrodą podkreśla podwójne znaczenie tytułu cyklu. “Alumascapes” to z jednej strony słowo-twór wymyślony przez fotografa dla opisania krajobrazu zdominowanego przez pojazdy skonstruowane z aluminium. Z drugiej zaś strony to także nazwa marki produkującej wozy kempingowe, która podobnie jak nazwy innych sportretowanych modeli: Wilderness (pustkowie), Mountaineer (alpinista), Escaper (“służący do ucieczki”), Cougar (puma) i Falcon (sokół), sugeruje bliskość natury, a zarazem alienację i osamotnienie wobec świata przyrody. Ponury i przygnębiający nastrój zdjęć podkreśla poczucie izolacji, pewnej mrocznej tajemnicy, ucieczki i strachu. Niewidoczni na zdjęciach mieszkańcy pojazdów, pochłonięci oglądaniem telewizji w jasnych klimatyzowanych wnętrzach, tylko pozornie żyją w harmonii z naturalnym środowiskiem wokół nich.

Frank Hallam Day 01

 

Frank Hallam Day ur. w 1948 roku w Waszyngtonie. Amerykański fotograf, laureat wielu konkursów i stypendiów; zwycięzca prestiżowego konkursu fotograficznego Leica Oskar Barnack Award 2012. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu galerii i muzeów, m. in. w Muzeum Narodowym w Berlinie, w Muzeum Sztuki Fotograficznej w San Diego i Muzeum Sztuki w Baltimore. Na stałe mieszka w Waszyngtonie, gdzie pracuje jako wykładowca w Waszyngtońskim Centrum Fotografii oraz Instytucie Smithsonian.

Miejce: Leica Store & Gallery Warszawa, CH Blue City (+1), Al. Jerozolimskie 179

Wystawa: 16 maja-27 czerwca 2013

09 Maj 2013

11. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. „Szykuj się!”

„Szykuj się!” to hasło tegorocznej edycji. Miesiąca Fotografii w Krakowie, największego festiwalu fotograficznego w Polsce, organizowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych.

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w maju i w czerwcu (16.05–16.06). Na program Miesiąca Fotografii złoży się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Wystawy odbywać się będą w najlepszych salach ekspozycyjnych Krakowa, a towarzyszyć im będą spotkania, warsztaty, projekcje oraz wykłady.

 

Tematem 11. edycji Miesiąca Fotografii jest moda i różnorodne formy jej reprezentacji – jako zjawisko kulturowe.

Tworząc tegoroczną edycję Miesiąca Fotografii i zastanawiając się nad jego formułą, przyjęliśmy szeroką definicję mody i stylu. Jesteśmy przekonani, że codzienny strój jest równie wart uwagi jak najbardziej wysublimowane haute couture. Moda, pojmowana szeroko, z uwzględnieniem wszystkich jej kontekstów, może stanowić klucz do zrozumienia całej kultury współczesnej – tłumaczy Tomasz Gutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

 

Na Program Główny festiwalu złoży się 10 wystaw, w tym m.in. Pogranicza mody –centralna wystawa 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, poświęcona krytycznej analizie roli ubioru, wyglądu, stylu i mody we współczesnej kulturze zachodniej, stanowiąca klucz do zrozumienia szerokiej definicji mody przyjętej na potrzeby całego Programu Głównego festiwalu.Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki  (pl. Szczepański 3A).

 

Wśród wystaw Programu głównego tegorocznej edycji MFK znajdzie się również duża wystawa historyczna – prezentowany w Muzeum Narodowym przegląd najwybitniejszych dzieł z tradycyjnego nurtu fotograficznej reprezentacji mody, będący wyborem najciekawszych prac z kolekcji fotografii mody XX wieku F.C. Gundlacha. Na wystawie pokazane zostaną prace takich twórców jak: Richard Avedon, Guy Bourdin, David La Chapelle, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Tim Walker czy sam F.C. Gundlach.

 

W Programie głównym również: przekrojowa wystawa twórczości Waltera Pfeiffera, prekursora stylu fotografii mody lat 90. charakteryzującego się połączeniem kreacji i dokumentu (Galeria Starmach); nieprezentowane dotąd zdjęcia Corinne Day z prywatnego archiwum artystki (Galeria Pauza); nowe spojrzenie na twórczość klasyka polskiej fotografii mody Tadeusza Rolke oraz drugie oblicze Ghislain'a Dussart'a, oficjalnie znanego jako twórca ikonicznego fotograficznego wizerunku Brigitte Bardot (obie wystawy w MOCAK); współczesny dokument poświęcony obsesji związanej z modą (Milou Abel, ZPAF); instalacja poświęcona modzie w kontekście wzajemnych wpływów kulturowych w realiach obszarów postkolonialnych (Roy Villevoye, Muzeum Etnograficzne) oraz wschodzące gwiazdy nowego pokolenia – ukraiński duet Synchrodogs (Galeria New Roman).

 

Ważną częścią Programu jest Sekcja eksperymentalna , w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. Po całkowicie interaktywnej wystawie pokazywanej w Bunkrze Sztuki w roku 2012 druga odsłona Sekcji przybierze kształt drukowanego magazynu. Do pracy nad projektem zaproszono specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się zawodowo modą. Rezultatem ich pracy będzie 200-stronicowy magazyn „Maj” zawierający teksty, ilustracje, eseje wizualne oraz sesje zdjęciowe.

 

„Magazyn «Maj» ma stanowić artystyczną refleksję na temat pracy i wrażliwości osób związanych z modą, a także stanowić przyczynek do myślenia o polskim stylu życia w ogóle. Inspiracją dla nas był pierwszy polski magazyn lajfstajlowy – «Ty i Ja»” – mówi redaktor naczelna magazynu „Maj” Karolina Sulej.

 

Do pracy nad wspólnym magazynem zasiedli m.in.: Philip Niedenthal z „Harper’s Bazaar”, Mikołaj Komar z „KMAG”, Janusz Noniewicz z Katedry Mody warszawskiej ASP, krytyk mody Marcin Różyc, wice naczelna „Przekroju” Hanna Rydlewska, producentka, managerka i organizatorka pokazów Anna Żurawska oraz fotografka Zuza Krajewska. Nad całością czuwa Raphaëlle Stopin, dyrektor artystyczna festiwalu Fotografii Mody w Hyères, która podjęła się roli mentorki projektu.

 

Ciesząca się olbrzymią popularnością Sekcja ShowOFF  skierowana jest do młodych polskich artystów stojących u progu kariery, dla których to często pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu. Na tę część programu złoży się 10 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród rekordowej ilości nadesłanych zgłoszeń. Jury w składzie: Kuba Bąk, Bownik, Dorota Buczkowska, Cecylia Malik i Marika Zamojska, kierując się potrzebą poszukiwania nowych zjawisk we współczesnej fotografii i doceniając spójność nadesłanych projektów, wybrało dziesięciu laureatów. Są nimi:Kaja Dobrowolska, Yurko Dyachyshyn, Anna Kieblesz, Aleksandra Loska, Piotr Macha, Sergey Melnitchenko, Ondřej Přibyl, Dominik Ritszel, Alexandra Soldatova i Milena Soporowska.

 

Integralną częścią programu tegorocznego festiwalu są wydarzenia towarzyszące : Spotkania mistrzowskie, Przegląd Portfolio, SlideNite, photo.mov, warsztaty i dyskusje.

 

W tym roku rusza również nowa, demokratyczna platforma gromadząca pod wspólnym szyldem wydarzenia fotograficzne odbywające się w Krakowie w maju i czerwcu 2013 roku: Krakow Photo Fringe . Cel: prezentacja szerokiego spektrum inicjatyw artystycznych, wzmocnienie propozycji zewnętrznych oraz efektywna promocja wydarzeń odbywających się równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie.

 

Wydarzenie: Miesiąc Fotografii w Krakowie

Data: 16 maja - 16 czerwca 2013

Szczegółowy program festiwalu dostępny na www.photomonth.com

12 Kwiecień 2013

Krakowska odsłona "Into the Wild" Szymona Szcześniaka

Po trzech latach działalności i ponad 30 wystawach Leica Gallery Warszawa  zawita również do Krakowa. Przy Sławkowskiej 26  od roku funkcjonuje Leica Store  i to właśnie pod tym adresem w gościnnej Galerii Dedo  będzie można oglądać wystawy Leiki.

Już od najbliższego czwartku, 18.04.2013, będzie można zobaczyć prezentowaną wcześniej w Leica Gallery Warszawa oraz Leica Gallery Solms wystawę fotografii Szymona Szcześniaka, zatytułowaną  Into the Wild.

 

Zdjęcia z cyklu  Into the Wild , są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Artysta odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją; powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

 

szcześniak Kraków

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie Artysty - pragnienie powrotu na łono natury.
 Mając „w głowie” zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieff’a, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci.

To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących Artyście w podróży - dojmującej samotności, przeplatanej olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni, rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu - uciekając przed przeszłością, cywilizacja, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje, a o przyszłości nie mówi się.

maj-P

Jest to bardzo osobisty projekt, który Autor tak wspomina: 
 Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach .

 

Miejsce: Galeria Dedo ul. Sławkowska 26a (w oficynie), Kraków

Wystawa: 19 kwietnia 2013 – 16 maja 2013

Wernisaż i spotkanie autorskie :  18 kwietnia 2013 (czwartek), godz. 20.00

26 Marzec 2013

Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego "Sugar Town" w Leica Gallery w Warszawie

Indonezja, Wyspa Jawa. Parowe maszyny obracają kołami zębatymi wielkości czterech mężczyzn. To fabryka cukru oparta na technologii sprzed ponad 100 lat. Plantacje trzciny założyli tu Holendrzy prawie 300 lat temu, a jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku Jawa była jednym z największych producentów cukru na świecie. Dzisiaj, z ponad dwustu fabryk zostało kilkanaście. Chociaż siła robocza jest stosunkowo tania, to okazało się, że w Brazylii czy Surinamie robią to jeszcze taniej. Cukrownictwo na wyspie upada, a Indonezja zmuszona jest do importu cukru. Sezonowość cyklu produkcyjnego wyznacza rytm życia przyfabrycznych miast. Czas produkcji to ożywienie - sezonowi pracownicy, handlarze, objazdowe wesołe miasteczka.

 

TT-ptok-zapro-RGB

Holenderska, prestiżowa fundacja Noorderlicht, zleciła sześciu fotografom (Alejandro Chaskielberg, James Whitlow Delano, Ed Kashi, Carl de Keyzer, Tomasz Tomaszewski, Francesco Zizola) przygotowanie raportu fotograficznego dotyczącego produkcji cukru w byłych koloniach holenderskich oraz krajach, z którymi Holandia miała ekonomiczne powiązania. „Mnie powierzono dokumentowanie fabryk cukru na Jawie oraz codziennego życia cukrowego miasteczka. Prezentowane zdjęcia są fragmentem tego, co udało mi się sfotografować w ramach powierzonego zadania. To było jak podróż do przeszłości. Znalazłem się wśród maszyn parowych i archaicznych narzędzi, które 100 lat temu przywieźli na Jawę Holendrzy. Wiele z nich było zepsutych. Robotnicy w fabryce pracowali bez ubrań ochronnych, na bosaka. Jednak pomimo  panującego tu rozgardiaszu, upału sięgającego 100 stopni i ogromnej wilgotności powietrza, produkcja toczyła się. To była dla mnie lekcja, żebym nigdy nie oceniał rzeczy po ich wyglądzie ...”   – opowiada Tomasz Tomaszewski.

47_T.TOMASZEWSKI

 

Wystawa, SUGAR TOWN, Jawa, Indonezja,  to 40 czarno-białych obrazów opowiadających historię nie tylko o produkcji cukru, ale przede wszystkim o ludziach i ich życiu w cieniu fabryk. Wieloplanowe kompozycje, z których każda jest opowieścią. Dynamiczne życie uchwycone w decydujących momentach. Pot i znój fizycznej pracy zderzony z wesołością przaśnych lunaparków i beztroską dzieci szukających ochłody i zabawy w mętnych wodach basenów i rzeczek.

Kuratorem wystawy jest Joanna Kinowska.

05_T.TOMASZEWSKI

 

Tomasz Tomaszewski - urodzony w 1953 roku. Absolwent ASP w Warszawie, członek ZPAF, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, m.in.: „Stern”, „Paris Match”, „GEO“, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, itd. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy , W poszukiwaniu Ameryki , Cyganie Polscy , W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu pięciu lat współpracuje z magazynem National Geographic , w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. www.tomasztomaszewski.com

 

Miejsce - Leica Store & Gallery Warszawa  CH Blue City (+1), Al. Jerozolimskie 179

Wystawa - 4 kwietnia 2013  – 8 maja 2013

Wernisaż - 4 kwietnia 2013 ( czwartek), godz. 19.00

Przegląd portfolio i Spotkanie autorskie - 6 kwietnia  2013 (sobota), godz. 19.00