W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Aktualności

15 Październik 2013

11 edycja projektu FOTOGRAFIA KOLEKCJONERSKA

Podczas 11. już edycji projektu FOTOGRAFIA KOLEKCJONERSKA przedstawione zostaną zarówno prace wyjątkowe w dorobku artystów, jak i te, które odegrały istotną rolę w historii polskiej fotografii. Najstarsze zdjęcia pochodzą z pierwszej połowy XX wieku i są egzemplarzami rzadko dostępnymi na rynku - jak na przykład słynne portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Fotografie artysty są cenione przez kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Do dziś jeden z jego autoportretów to najdrożej sprzedane zdjęcie na polskim rynku. W 2003 r. wylicytowano je za rekordową sumę 135 tys. zł!
 
Artyści: Jan Bułhak, Janusz Bułhak, Benedykt Jerzy Dorys, Bolesław Gardulski, Edward Hartwig, Włodzimierz Puchalski, Karol Szczeciński, Tadeusz Wański, Antoni Wieczorek, Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, Stefan Arczyński, Erazm Ciołek, Janusz Czarnecki, Zbigniew Dłubak, Kazimiera Dyakowska, Bogdan Dziworski, Leszek Fidusiewicz, Marek Gardulski, Krzysztof Gierałtowski, Teresa Gierzyńska, Aleksander Górski, Andrzej B. Górski, Eugeniusz Haneman, Krzysztof Kamiński, Marek Karewicz, Jan Kosidowski, Jerzy Kosiński, Ewa Kuryluk, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Zbigniew Łagocki, Bogdan Łopieński, Zofia Nasierowska, Fortunata Obrąpalska, Marek Piasecki, Paweł Pierściński, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Eva Rubinstein, Tadeusz Rydet, Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Bronisław Schlabs, Mikołaj Smoczyński, Marian Szulc, Jan Weselik, Krzysztof Zarębski, Anna Bedyńska, Karolina Breguła, Dorota Buczkowska, Przemek Dzienis, Filip Ćwik, Jan Dziaczkowski, Marcin Jastrzębski, Bogdan Konopka, Kacper Kowalski, Andrzej Kramarz, Georgia Krawiec, Zofia Kulik, Łódź Kaliska, Michał Łuczak, Małgorzata Markiewicz, Rafał Milach, Tomek Niewiadomski, Igor Omulecki, Krzysztof Pająk, Adam Pańczuk, Maciej Pisuk, Jacek Poremba, Krzysztof Pruszkowski, Grzegorz Przyborek, Agnieszka Rayss, Sławomir Rumiak, Juliusz Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Wacław Wantuch, Wojtek Wieteska, Stanisław J. Woś, Janek Zamoyski, Joanna Zastróżna, Piotr Zbierski, Ireneusz Zjeżdżałka, Paweł Żak.
 

 PROGRAM TOWARZYSZĄCY:
 
 16.10, godz. 18.30 - projekcja filmów: „Zbigniew Dłubak. Postrzegając” oraz „Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A. D. 1989”
 
 19.10, godz. 20.00 - WIECZÓR KOLEKCJONERSKI - projekcja filmu „Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego” oraz spotkanie z wybitnymi kolekcjonerami fotografii: Dariuszem Bieńkowskim, Wojciechem Jędrzejewskim, Joanną i Krzysztofem Madelskimi, Wojciechem Nowickim oraz Cezarym Pieczyńskim, prowadzenie: Józef Robakowski
 
 23.10, godz. 18.30 - spotkanie z Józefem Robakowskim i projekcja trzech filmów artysty z cyklu „Uderzenie sztuki”
 
 NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!
 
 
 Kuratorka i koordynatorka projektu: Katarzyna Sagatowska
 Współpraca kuratorska: Maga Sokalska
 
 Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy Artinfo.pl oraz Domu Aukcyjnego Rempex
 
 Katalog aukcji dostępny na Artinfo.pl: http://www.artinfo.pl/?lng=1&lngcode=pl&pid=catalogs&sp=auction&id=1966&sobj=1
 
 Więcej informacji: FotografiaKolekcjonerska.pl

 

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
Wernisaż wystawy: 11.10.2013 godz. 19.00 (piątek)
 Wystawa: 12-27.10.2013
 Aukcja: 27.10.2013 godz.19.00 (niedziela)
 
 
 

15 Październik 2013

Jacob Aue Sobol "Arrivals and Departures" w nowej siedzibie Leica Gallery Warszawa.

 25 października  duński mistrz fotografii zainauguruje działalność Leica Gallery  w nowej przestrzeni – dawnym budynku Cenzury na Mysiej 3 .
 
 “Wszystko jest jakieś inne” mówi Jacob Sobol o wystawie w Leica Gallery Warszawa. Zapraszamy na wernisaż wystawy z udziałem artysty oraz wydarzenia towarzyszące, podczas których autor projektu opowie więcej o tym i innych projektach.

 

sobol1

 Jacob Aue Sobol należy do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum, założonej ponad 50 lat temu przez Henri Cartier-Bressona. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie. Każdy z jego projektów zyskuje uznanie: „Sabine” z pobytu w Grenlandii, „I, Tokyo” czy „The Gomez-Brito Family” z Gwatemali.
 
W nowych wnętrzach galerii Leiki – na MYSIA 3 – Sobol zaprezentuje swój najnowszy projekt, fotograficzny zapis podróży koleją Transsyberyjską. W "Arrivals and Deparutres" wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta.

Sobol

 
 Warszawska wystawa „Arrivals and Departures” jest jedną z pierwszych publicznych odsłon projektu, pokazanego po raz pierwszy wiosną 2012 w berlińskiej galerii C/O. To druga wystawa Leica Gallery (po „Personal Best” Elliotta Erwitta), organizowana w gościnnych przestrzeniach niegdysiejszej Cenzury na Mysiej 3. Październikowy wernisaż będzie zarazem inauguracją stałej obecności galerii na drugim piętrze MYSIA3, dokąd Leica przenosi się po niemal czterech latach działalności w Blue City. Artysta zapowiedział swoją obecność na wernisażu. Odbędą się także wydarzenia towarzyszące z jego udziałem, których szczegóły wkrótce pojawią się na stronach leica-camera.pl i https://www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

 

Jacob Aue Sobol "Arrivals and Departures"

Leica Gallery Warszawa ul.Mysia 3

Wernisaż z udziałem Artysty: 25.10.2013, g. 20:00

Wystawa: 26.10. - 17.11.2013

11 Czerwiec 2013

Złoty Gryf dla albumu Jacka Poremy "13"

W sobotę, 8 czerwca został rozstrzygnięty organizowany przez Polską Izbę Druku konkurs o nagrodę "Złotego Gryfa". "Złoty Gryf" przyznawany jest co roku  najlepszym pod względem technicznym i jakościowym produktom poligraficznym.

Miło nam poinformować, że w kategorii Produkt wielobarwny w oprawie złożonej zwyciężyła DRUKARNIA POZKAL SP.ZO.O. SP. KOMANDYTOWA która wydrukowała dla nas  album „JACEK POREMBA 13”.

Nagrody rozdano na Balu Polskiej Izby Druku w Radisson Blu Centrum Hotel w Warszawie.

rozdanie nagród Złoty Gryf

03 Czerwiec 2013

Jacek Poremba "13" na Fotofestiwalu w Łodzileica gallery logo

 

Leica Gallery Warszaw a gościnnie na  Fotofestiwalu  w Łodzi prezentuje:

Jacek Poremba, „13”,

8.06 – 26.06.2013  Muzeum Kinematografii,  pl. Zwycięstwa 1

Wernisaż wystawy:  8 czerwca (sobota), godz. 19.

Oprowadzanie kuratorskie: 9 czerwca (niedziela). Godz. 11-12

 

JP Nosowska

Niech się Pan nie waży wyłuskać mych zbiedniałych kształtów, z ciała i twarzy, obfitych w udawanie… – niemal rozkazuję, a on jednym, przyjaznym uśmiechem, zdobywa przepustkę do jądra mojego istnienia. (…)

(Katarzyna Nosowska, ze wstępu do albumu 13)

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Trzynastka to tytuł albumu i wystawy ulubionych zdjęć Artysty.

To pierwsza, tak duża wystawa, skupiona wokół portretu. Z przebogatego archiwum Artysta wyłuskał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment. Portrety muzyków, pisarzy, artystów. Profesorów i polityków. Obok nich niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny. Czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

A tak jego sylwetkę charakteryzuje kuratorka wystawy, Joanna Kinowska:

Jacek Poremba fotografią zajął się w końcu lat 80. Jest autorem setek sesji portretowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica. Publikował w wielu magazynach w Polsce i za granicą. Jego wizje i fotografie znamy wszyscy, nie zawsze pamiętając niestety nazwisko autora. Miałam kiedyś na ścianie, obok plakatów ulubieńców, okładek płyt i plakatów filmowych, wyrwaną okładkę z pisma „XL”. Było tam czerwono niebieskie zdjęcie Kasi Nosowskiej. Akurat wychodziła nowa jej płyta. Obok tej fotografii przechodziłam co dzień przez kilkanaście lat. Ledwie niedawno odkryłam je w archiwach Jacka.

 

JP Kora

Fotofestiwalowa odsłona wystawy jest wzbogacona o niepokazywane wcześniej fotografie, oraz przeprojektowana na potrzeby inspirujących wnętrz łódzkiego Muzeum Kinematografii.

„13” to nie tylko wystawa ale również album – okazale wydany, niemal 200-stronicowy wybór z twórczości Jacka Poremby, a zarazem debiut w roli wydawcy warszawskiej Leica Gallery, znanej ze swej działalności wystawienniczej i promotorskiej.

 

okładaka  13

Podczas Fotofestiwalu album do kupienia na stoisku księgarni Bookoff oraz w księgarni Muzeum Kinematografii.

13 Maj 2013

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2013 rozstrzygnięty! Kacper Kowalski zwycięzcą Grand Press Photo w kategorii Sport!

10 maja 2013 roku  została rozstrzygnięta tegoroczna, 8 już edycja najważniejszego konkursu polskiej fotografii prasowej Grand Press Photo. W konkursie biorą udział zawodowi fotoreporterzy pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerzy. Organizuje go miesięcznik " Press". Uczestnicy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest bowiem co roku któryś ze zwycięzców World Press Photo. Byli to dotychczas: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian oraz Spencer PlattFinbarr O’Reilly, Lucian Perkins i Jodi Bieber. Oprócz laureata World Press Photo w jury konkursu zasiądą polscy zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy. Zdjęcia są oceniane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Portret sesyjny - osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże.

W tym roku do konkursu zgłoszono 3,5 tys. prac - do finału trafiło 39 zdjęć i 16 fotoreportaży w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda.  Przewodniczącą jury była Jodi Bieber, fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki, która zwyciężyła w World Press Photo 2011.
 
 W ramach oddzielnej kategorii w konkursie oceniane były już po raz drugi fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. Nadesłano ich 20, a do oceny fotokastów powołano oddzielne jury, w którym zasiedli: Jarosław Barzan, Piotr Janowski i Michał Łuczak.
 Do finału przeszło 6 fotokastów

Nagrodę Zdjęcia Roku 2013 otrzymała fotografia Michała Legierskiego  (Agencja Fotograficzna Edytor) przedstawiająca mężczyznę wynoszącego krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Gdy tylko zauważono ogień, pod kościół zbiegło się wielu mieszkańców. Z kościoła wynoszono wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie, 14 stycznia 2013.

 

Michał Legierski

Z dumą informujemy, że zwycięzcą tegorocznej edycji Grand Press Photo  w kategorii SPORT  został Kacper Kowalski  – fotograf reprezentowany przez galerię 6x7Art . Nagrodzone zdjęcie przedstawia kolejkę do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej.,17 lutego 2013.

Kacper Kowalski

 

Miło nam również poinformować, że II nagrodę   za fotokast w kategorii LUDZIE  otrzymała Renata Dąbrowska , (Gazeta Wyborcza Trójmiasto), której projekt pt. „Ja, Renata Dąbrowska” prezentowała niedawno Leica Gallery Warszawa . Nagrodzony reportaż opowiada historię Moniki Zarczuk, która mając trzy lata, straciła wzrok w wypadku. Mimo to prowadzi aktywne życie. Skończyła studia, podróżuje po świecie, uczy języka angielskiego, gra w golfa, obecnie mieszka i pracuje w Belgii z narzeczonym, również niewidzącym Rolandem, lipiec 2012.

renata Dąbrowska