W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Aktualności

24 Styczeń 2014

Album Kacpra Kowalskiego "Efekty uboczne" / "Side effects" do kupienia w 6x7art

Nareszcie jest! Album Kacpra Kowalskiego "Efekty uboczne"  do kupienia na stronach 6x7art.com w zakładce Artyści.

KacperKowalski_EfektyUboczne_okładka druga

Kacper Kowalski, fotograf znany z wysmakowanych estetycznie fotografii z lotu ptaka, długo zwlekał z wydaniem pierwszego autorskiego albumu. Dotychczas jego fotografie można było oglądać głównie w publikacjach prasowych oraz na wystawach, najczęściej zagranicznych. 10 stycznia w Leica Gallery Warszawa odbyła się premiera wyczekiwanego albumu, która towarzyszy otwarciu wystawy autora.

 

Album „Efekty Uboczne" to podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem  i środowiskiem.  „Najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą - mówi Kowalski - To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form”. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono przed tym się broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów bez elementów, które pozwoliłyby zgadnąć, na co patrzymy. Aż do totalnej destrukcji, a nawet dalej - do zemsty natury. Można też kolejność procesu zamienić i spojrzeć na świat odwrotnie  - bo album ten ogląda się z dwóch stron.

KacperKowalski_EfektyUboczne_srodek2

Przez swoją abstrakcyjność i symetryczność, zdjęcia Kowalskiego wyśmienicie sprawdzają się w albumie dwustronnym. Dzięki takiej formie odbiorca sam decyduje, jaki będzie finał wspólnej podróży: przewidywalna, naturalna idylla czy piękna, uwodzicielska destrukcja.

 

Zaproszeniem do refleksji nad tytułowymi efektami ubocznymi działalności człowieka jest też sama okładka: pokryta monochromatyczną ciepłoczułą substancją. Pod wpływem dotyku z ciemnej karty zaczynają wyłaniać się fragmenty fotografii, by po jakimś czasie znowu (bezpowrotnie czy nie?) znowu zniknąć. 

 

Przewodnikiem w tej podróży jest projekt graficzny autorstwa Edgara Bąka. Prosty i oszczędny, czasem podsuwający podpowiedź w postaci  rysunku, czasem zagadkę ukrytą w graficznie przedstawionych współrzędnych, którymi opisane są zdjęcia.

 

Album można zakupić na stronach 6x7art.com w zakładce artyści, a także w Leica Store and Gallery Warszawa na II piętrze MYSIA 3.

 

Album wydany został w czterech wersjach, które różni okładka. Dostępna także jest edycja kolekcjonerska (nakład 100 sztuk), sygnowana przez autora, zapakowana w eleganckie pudełko z dołączoną odbitką kolekcjonerską fotografii Kacpra Kowalskiego.

Kolekcjonerska 1_KacperKowalski_EfektyUboczne_

 

Kacper Kowalski

„Efekty Uboczne"

80 zdjęć na 132 stronach

Kuratorka projektu: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Projekt graficzny: Edgar Bąk

Wydawca: Rafał Łochowski, Leica Gallery Warszawa, Migavka sp z o.o.

 

 

Premiere of Kacper Kowalski’s Photobook

Kacper Kowalski, a photographer best known for his highly aesthetic aerial photography, finally releases his long-awaited and highly anticipated debut photobook. Up to this moment his photographs were accessible only via press and on view at photography exhibitions, mainly outside the country. On January 10th, Leica Gallery Warsaw next to the book’s premiere will host a new exhibition of Kowalski’s photographs.

 

The book’s design allows a multidirectional way of viewing and presents a sky-high journey to the core of the complicated human-nature relationship. “What interest me the most are intersection points of society and nature – says Kowalski – it is where interesting things happen: disorder in harmony, emergence of new forms.”

 

The book cover itself is in a way an invitation to reflect on the “side effects” of human impact on the natural world. When touched the cover’s heat-sensitive, color-changing ink disappears to reveal fragments of photographs hidden underneath. Images appear, only to disappear again after a short time (are they lost forever?).

 

Edgar Bąk created a simple and unembellished graphic design for the book. He managed to create an orientation system to guide the reader through the pages of the book – with occasional drawings and graphically presented geographic coordinates, which meticulously describe each photograph.

 

From the day of its premiere the book will is available at Leica Store and Leica Gallery Warsaw on the second floor at MYSIA 3.

Kowalski’s exhibition will be on view on the third floor till February 4th.

The book is available also at 6x7art.com and http://www.leicastore.pl/ksiegarnia.html

 

Kacper Kowalski

“Side Effects”

80 images, 132 pages

curator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

book designer: Edgar Bąk

publisher: Rafał Łochowski (Leica Gallery Warszawa)

 

More information about the book and the exhibition:

And on: www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

Website of the book: http://leica-camera.pl/aktualnosci/wydarzenia/kacper-kowalski%E2%80%99s-photobook/

14 Styczeń 2014

Wystawa Kacpra Kowalskiego " Efekty uboczne" nieczynna w dniu 16.01.2014

Wystawa Kacpra Kowalskiego w Leica Gallery Warszawa będzie nieczynna w dniu 16.01.2014.

Bardzo przepraszamy.

Wystawę będzie można odwiedzić już w dniu następnym t. j. 17.01.2014

07 Styczeń 2014

Wystawa fotografii Kacpra Kowalskiego w Leica Gallery Warszawa

Kacper Kowalski  to fotograf znany z wysmakowanych estetycznie fotografii z lotu ptaka. Jego zdjęcia uwodzą, zaskakują i dezorientują, uwielbia je zagraniczna prasa. Teraz autor prezentuje dużą, indywidualną wystawę i nietypowy album – 10 stycznia 2014  w Leica Gallery Warszawa Kacper Kowalski pokaże projekt „Efekty uboczne”.

 

panos_000657-kol1

 

„Najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą” - mówi Kowalski- "To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form”.

 

„Efekty Uboczne” to podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono się przed tym broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów, z których trudno odgadnąć na co patrzymy. Czasem fotografie wyglądają jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi – efekty uboczne spotkania natury z cywilizacją.

 

wpp-toxic-beauty-kompozycja #12

Kacper Kowalski z zawodu architekt, specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka i jest obecnie jednym z najlepszych na świecie lotników-fotografów. Wykonuje zdjęcia z pokładu wiatrakowca. Pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Ale nie są to tylko piękne kadry.

„Będąc wysoko nie jestem w stanie wejść w relację z ludźmi czy otoczeniem, jak to się dzieje w klasycznej fotografii. Obserwuję lasy, pola i jeziora. Patrzę na katastrofy naturalne i odpoczywających ludzi - i widzę portret cywilizacji.”

 

kowalski_k-techno-1301115652-70x105-2-1000px

Autorski dystans zapewnił fotografowi szereg nagród: World Press Photo w 2009 roku w kategorii „Arts and Entertainment”, Grand Press Photo, International Photography Award, National Geograhic, Sony World Photography Award, International Photography Awards.

 

Na wystawie obok zdjęć dobrze znanych, nagrodzonych w licznych konkursach, można będzie obejrzeć premierowe fotografie, w imponujących powiększeniach, pozwalających dostrzec najmniejsze detale.

 

Wernisażowi towarzyszyć będzie premiera albumu.  Jego okładka – ciemna powierzchnia z monochromatycznej, ciepłoczułej substancji – pod wpływem dotyku na chwilę odsłania skrywającą się pod nią fotografię. W środku 80 zdjęć i rebusy podpowiadające ich interpretację. Album do kupienia w Leica Gallery Warszawa podczas trwania wystawy.

 

Kacper Kowalski „Efekty uboczne”

10.01-02.02.2014

Kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka

 

Wernisaż: 10 stycznia 2014, 20:00,

Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, III piętro

Wystawa czynna: Pon-Sob.10-20, Niedz. 12-18, z wyłączeniem: 16, 21 i 28 stycznia.

18 Grudzień 2013

Warmińsko Mazurskie Stowarzyszenie "blur" dla WOŚP

Warmińsko Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne "blur" dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma zaszczyt zaprosić do licytacji wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju albumu, kolekcjonerskiej fotografii czarno-białej, cały dochód jest przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!

 

http://aukcje.wosp.org.pl/album-fotografii-kolekcjonerskiej-i837705

 

Licytacja potrwa do 13-14 stycznia 2014.

 

Album zawiera 13 prac członów stowarzyszenia: Ola Mosakowska, Sebastian Piełudź, Dariusz Poniewozik, Piotr Wyrzykowski, Paweł Gulewicz, Beata Podwysocka, Roman Piotrowicz, Marcin Kierul, Łukasz Klimkiewicz, Rafał Kazimierczak, Piotr Dowejko, Dariusz Prokopczuk, Tomasz Baranowski.

 

Prace zostały wydrukowane przez Kubę Bertranada-Bertrand.pdf - pracownie druku fotograficznego Drukarka Epson Stylus PRO 99 Tusze Ultra Chrome HDR in Papier Hahnemühle Fine Art 270 gram, a oprawił je Tomasz Fularski-Pracownia unikatowej oprawy fotografii, szczególne podziękowania również dla Adama Kolaśniewskiego.

Zachęcamy do licytacji!

Blurb

28 Listopad 2013

Sputnik Photos "Stand by" w Leica Gallery Warszawa

Co staje się obiektem autoprezentacji w kraju, który podobno nie ma tożsamości narodowej? Czy puszcza Białowieska może znajdować się w mieszkaniu? Co wspólnego ma młody wytatuowany człowiek z weteranką Wojny Ojczyźnianej? Te pytania prowadzą do najważniejszego spośród nich: jaka jest Białoruś? Odpowiadają na nie fotografowie Sputnik Photos, a Leica Gallery Warszawa od 10 grudnia prezentuje ich artystyczne wypowiedzi.

Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś. Chcieli zobaczyć, co kryje się pod stwierdzeniem „ostatnia dyktatura w Europie”. Nie było łatwo. Powoli, warstwa po warstwie artyści ze Sputnik Photos odkrywali kraj naszych sąsiadów. Tak powstał materiał z najnowszej wystawy w Leica Gallery Warszawa – „Stand By”. Otwarcie 10 grudnia o godzinie 20:00.

Andrei-Liankievich_Stad-by_Sputnik-Photos-w-Leica-Gallery-Warszawa-146x97

Projekt, podczas którego powstawały materiały do książki i wystawy, trwał dwa lata. Fotografowie chcieli pokazać codzienne życie Białorusi, sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu Łukaszenki, fakty nieobecne w relacjach medialnych. A takie tematy interesują Rafała Milacha, Jana Brykczyńskiego, Agnieszkę Rayss oraz Justynę Mielnikiewicz, Andreia Liankevicha, Mancę Juvan i Adama Pańczuka.  Choć większość z nich to doświadczeni, wielokrotnie nagradzani fotografowie, i tak trudno im było – najpierw zrozumieć Białoruś, a potem o niej opowiedzieć obrazami.

Rafał-Milach_Stand-by_Sputnik-Photos-w-Leica-Gallery-Warszawa2-136x99

Fotografowie trafili do różnych miejsc, dotknęli różnych tematów, a tym samym jako kolektyw przedstawili bogaty i różnorodny obraz Białorusi. Jan Brykczyński na wystawie pokaże nietypowe oblicze Puszczy Białowieskiej i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej. Agnieszka Rayss zaprezentuje weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a Adam Pańczuk pokaże modę uliczną, która odgrywa ogromną rolę na Białorusi. „Stand by” to też projekty o biurze matrymonialnym dla zagranicznych klientów, emigracji zarobkowej Białorusinów do USA, propagandzie i absurdalnym obliczu cenzury, współczesnej interpretacji II Wojny Światowej.

Jan Brykczynski_Primeval forest_Stand by_Sputnik Photos w Leica Gallery Warszawa_2

Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju, na Białorusi: „na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu. Są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty. Życie jest ciężkie, ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska, wszystko jest czyste i zadbane.” Te dualizmy badane są od wewnątrz i z zewnątrz, zarówno przez białoruskich fotografów jak i Polaków. Wystawa pokazuje nieznane miejsca, porusza zaskakujące tematy, ale też bawi się ze stereotypami i weryfikuje lub potwierdza mity.

Agnieszka-Rayss_Stand-by_Sputnik-Photos-w-Leica-Gallery-Warszawa_3-81x99

SPUTNIK PHOTOS  to międzynarodowy kolektyw fotografów dokumentalistów pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Artystów połączyło doświadczenie transformacji tego regionu, pasja obserwowania i opisywania tego, co ich otacza, a co jest w ciągłej zmianie. Kolektyw realizuje zbiorowe i indywidualne projekty fotograficzne. Ważną częścią ich pracy jest działalność wydawnicza, w którą włączają dziennikarzy i pisarzy. O projekty graficzne książek i periodyków dba Ania Nałęcka / Tapir Book Design. Kolektyw działa także w przestrzeni edukacyjnej: w 2012 roku zainaugurował Program Mentorski Sputnika. Fotografie kolektywu zdobywają najważniejsze międzynarodowe nagrody, takie jak World Press Photo czy Picture of the Year International. Prezentowane są w galeriach i na festiwalach fotograficznych na całym świecie. Skład kolektywu: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Manca Juvan, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss. Koordynacją projektów zajmuje się Marzena Michałek

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących:

  www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

  http://www.sputnikphotos.com/

 

Stand by, Sputnik Photos
10 grudnia 2013 – 26 stycznia 2014, Leica Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro
Wernisaż wystawy: 10 grudnia, 20:00