W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Aktualności

04 Sierpień 2014

Jan Brykczyński "Boiko" w Leica Gallery Warszawa

„Ci Bojkowie to najdziwniejsze plemię Karpat wzdłuż i wszerz. Z nikim innym nie ma tyle kłopotu” pisze Taras Prochaśko, a Jan Brykczyński opowiada własną historię życia z Boikami w górskiej wsi na Ukrainie. Od 9 sierpnia do 7 września projekt „BOIKO” można oglądać w Leica Gallery Warszawa.

 

Boiko_book_forprinting2

 

„BOIKO” to fotograficzna opowieść o dawnym życiu na wsi w Europie. Dzieje się jednak współcześnie, w Ukraińskich Karpatach. W miejscu gdzie magia przeplata się z rzeczywistością.

Właśnie tam Jan Brykczyński znalazł świat, który znał jedynie z bajek opowiadanych mu w dzieciństwie. To miejsce stało się urzeczywistnieniem jego wyobrażeń o wiejskiej idylli. I o tym miejscu, o jego mieszkańcach, ich życiu odciętym od świata, zanurzonym w tradycji i wierzeniach jest „BOIKO” . W czerwcu 2013 premierę miała książka fotograficzna prezentująca ten projekt. Publikacja wraz z wystawą w Leica Gallery Warszawa tworzą najszerszą dotychczasową prezentację projektu.

Boiko_book_forprinting1

W 2009 roku, Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w Ukraiński Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Kroku po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem. Dla nich najważniejsza jest tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak i nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze. Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebija ze zdjęć Jana Brykczyńskiego.

 

Boiko_book_forprinting3

Jan Brykczyński, ur. 1979 r., zajmuje się dokumentem fotograficznym. Jest członkiem i współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos. W swojej pracy często skupia się na europejskich peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą. Stypendysta Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. 2013 The European Photo Exhibition Award i The Syngenta Photography Award. Reprezentowany przez agencję fotograficzną Anzenberger w Wiedniu. Razem z żoną i córką mieszka w Warszawie.

9 sierpnia – 7 września, „BOIKO” Jan Brykczyński

8 sierpnia 20:00 wernisaż wystawy

Więcej na stronach:

http://leica-camera.pl/aktualnosci/wydarzenia/boiko/

http://www.janbrykczynski.com

https://www.facebook.com/pages/BOIKO/174969099363850?fref=ts

Wydarzenie na Facebooku:

 https://www.facebook.com/events/516471478481595/?context=create&source=49

Patronat medialny: Art&Business, Voyage, Label Magazine, Doc!Photography Magazine, MALEman, Fotopolis, FotografiaKolekcjonerska.pl, Artinfo.pl, FineLife.pl

30 Lipiec 2014

SLIDELUCK WARSAW I w ramach WARSAW PHOTO DAYS 2014 – ZAPROSZENIE DO NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ!

Slideluck Intro – czyli spotkanie wprowadzające do SLIDELUCK mialo miejsce  w październiku 2013 roku - w ramach pierwszej edycji festiwalu Warsaw Photo Days. W tym roku Slideluck trafia do Warszawy jako pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Wschodniej. Debiut Slideluck Warsaw w ramach 2 edycji Warsaw Photo Days , której organizatorem jest ZPAF , będzie miał miejsce w sobotę 26 października o godz. 16 w samym sercu stolicy – w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy (była siedziba Traffic Club)

W ramach SLIDELUCK WARSAW I zapraszamy na opatrzony tłem muzycznym publiczny pokaz wybranych w formule konkursowej zestawów fotograficznych lub multimedialnych – wyselekcjonowanych przez kuratorów: Marię Teresę Salvati (Slideluck Europa i Londyn), Grzegorza Kosmalę (doc! photo magazine) oraz Katarzynę Majak (Slideluck Warsaw, Warsaw Photo Days) połączony ze składkowym poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim.

SLIDELUCK (wcześniej Slideluck Potshow) to międzynarodowa organizacja non-profit, która ma na celu kreowanie i wspieranie wspólnych działań wokół fotografii i jedzenia. SLIDELUCK funkcjonuje jako miejsce prezentacji nowych prac: kuratorom, fotografom, kolekcjonerom i edytorom – a wszystko to w luźnej, kreatywnej i niekomercyjnej atmosferze, w ramach integrującego środowiska fotograficzne i artystyczne popołudnia pełnego jedzenia i wizualnych opowieści.

 

 

KONKURS:

 

Zgłoś swoje prace i zaprezentuj je na SLIDELUCK WARSAW I !

Zachęcamy wszystkich fotografujących - fotoreporterów, fotografów mody, uprawiających fotografię artystyczną, dokumentalną itd. - do zaprezentowania swoich prac w nieformalnej atmosferze SLIDELUCK WARSAW I.

 

Na SLIDELUCK WARSAW I szukamy spójnych, kreatywnych i dających do myślenia zestawów fotografii na temat IDENTYFIKACJA.

 

Temat wiodący całego festiwalu i Slideluck Warsaw I - IDENTYFIKACJA - rozumiany jest szeroko, może być ujmowany w sposób bardzo różnorodny - z perspektywy historycznej, kulturowej, społecznej, psychologicznej czy emocjonalnej. Szukamy także prac poświęconych zagadnieniu tożsamości - indywidualnej, grupowej, narodowej, religijnej, płciowej, zawodowej...

NAGRODY:

1. Spośród wszystkich nadesłanych prac kuratorzy wybiorą dwudziestu finalistów , których prezentacje zostaną pokazane w ramach pierwszej edycji Slideluck Warsaw 26 października 2014r. oraz na stronie festiwalu i Slideluck.

2. Z ramienia Warsaw Photo Days Katarzyna Majak wybierze artystę, który zostanie nagrodzony wystawą indywidualną w Galerii OBOK ZPAF w Warszawie,   eksponowaną w ramach festiwalu . Wystawa zostanie wyprodukowana na koszt oragnizatora. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 września na stronie Slideluck Warsaw, otwarcie wystawy nastąpi 25 października 2014r.

Nagrodą dodatkową od festiwalu jest zestaw dostępnych numerów archiwalnych Kwartalnika Fotografia. Zwycięzca zostanie ogłoszony w trakcie Slideluck Warsaw I – 26 października 2014r.

3. Maria Teresa Salvati wybierze artystę, z którym przeprowadzi wywiad zilustrowany portfolio dla GUP Magazine Online. Dodatkowo dwóch autorów otrzyma roczną prenumeratę GUP Magazine. 

4. Grzegorz Kosmala ( doc! photo magazine, contra doc!) wybierze artystę, którego portfolio zostanie zaprezentowane na łamach „doc! photo magazine” lub „contra doc!”.

Artystom wysyłającym zgłoszenie przysługuje 15% zniżka na subskrypcję Viewbook (zainteresowanych prosimy o kontakt ze Slideluck Global global@slideluck.com w celu uzyskania dalszych informacji).

KURATORZY:

Maria Teresa Salvati – Dyrektorka Slideluck London i Slideluck Europe. Współkuratorka i dyrektorka artystyczna wystawy i publikacji współprodukowanej przez Slideluck London, FORMAT International Photography Festival i QUAD, pod tytułem Hungry Still. Hungry Still to także piękna i unikalna książka fotograficzno-kucharska, zaprojektowana przez Akina Factory, w której można znaleźć fotografie, anekdoty i przepisy. Współpracuje z GUP Magazine, dla którego przeprowadziła wywiady ze znanymi fotografami, choćby Anastasią Taylor-Lind, Sebastianem Liste, Cristiną de Middel, Phillipem Toledano, Alfonso Almendrosem i innymi.

 

Grzegorz Kosmala – założyciel i redaktor doc! photo magazine i contra doc!, internetowych magazynów poświęconych odpowiednio współczesnej fotografii dokumentalnej i artystycznej. Wydawca DEBUTS – pierwszego w Polsce kompendium młodej fotografii (2014r.) Wcześniej był odpowiedzialny za organizację i przebieg jednego z największych w Polsce konkursów fotografii prasowej – BZ WBK Press Foto (7. i 8. edycja). Ukończył Zarządzanie w Mediach oraz Stosunki Międzynarodowe i Dyplomację w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu

Katarzyna Majak - dyrektorka Slideluck Warsaw, członkini Rady Programowej Warsaw Photo Days. Kuratorka i koordynatorka wystaw fotografii (m.in. w ramach Warsaw Photo Days, Miesiąca Fotografii w Bratysławie, PhotoIreland, Biennale Fotografii w Poznaniu); współpracowała kuratorsko przy 2 edycjach projektu Fotografia Kolekcjonerska; prowadzi wykłady o polskiej i wschodnioeuropejskiej fotografii oraz kolekcjonowaniu fotografii (m.in. Vienna PhotoBook Festival, Mai Mano House (Budapeszt). Kuratorka prywatnej kolekcji fotografii "Many Hands Make Light Work". Jej teksty ukazały się na łamach Kwartalnika Fotografia, Cafe Creme, Fotograf Magazine, Archivo Magazine, 1000 Words Photography Magazine, Formatu, Punktu, Exitu, LAB EAST - 30 Photographers from Eastern Europe, katalogach wystaw fotograficznych.

 

 

 

 

ZASADY PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ:

 

Zgłoszenia bedą przyjmowane do północy 4 września 2014r. (czas środkowoeuropejski) na stronie www.viewbook.com lub www.submittable.com (dla form multimedialnych).

Aby wysłać zgłoszenie przez Viewbook , należy zapisać się na darmową wersję testową. Zgłoszenia przez Submittable :

https://slideluck.submittable.com/submit/1ba9d410-cb81-4fe1-b83e-d1a1b4509553

Opłata za zgłoszenie wynosi 20 PLN (lub 7$) .

 

Wymogi dla prezentacji:

  • Maksymalna długość: 5 minut (mogą być krótsze);
  • Rekomendujemy nadesłanie cykli 15-40 fotografii;
  • Akceptujemy różne media (fotografia, malarstwo, rzeźba lub instalacja);
  • Formy multimedialne są akceptowane - o ile nie są to krótkie filmy. 

 

Szczególowe informacje na temat zgłoszeń są dostępne na stronie:

http://slideluck.com/new-submissions/

 

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 18 września 2014r. na stronie Slideluck Warsaw: http://slideluck.com/warsaw-i/

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSUJE MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA  

 

ORGANIZATOR FESTIWALU WARSAW PHOTO DAYS –

Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF)

05 Maj 2014

Vivian Maier "Amatorka" w Leica Gallery Warszawa

Zamknięta w sobie, ekscentryczna, dziwna, specyficzna. Tak mówią o Vivian Maier jej byli pracodawcy. Wspaniałe, wstrząsające, perfekcyjne, mistrzowskie to przymiotniki opisujące jej zdjęcia. Od 9 maja do 23 czerwca w Leica Gallery Warszawa będzie można oglądać zdjęcia, za którymi stoi jedna z najbardziej niesamowitych zagadek w historii fotografii.

 

Historia zdjęć Vivian wydaje się bajkowa. W 2007 roku John Maloof kupuje na wyprzedaży garażowej negatywy i skanuje pierwsze z nabytych kilkunastu tysięcy zdjęć. Zdjęcia szybko obiegają cały świat, ludzie są zachwyceni kadrami. Maloof zaczyna prowadzić poszukiwania, a to, czego się dowieduje, okazuje się historią równie fascynującą, jak same kadry Vivian Maier. Od lat 50-tych kobieta fotografowała ludzi na ulicach Nowego Jorku i Chicago, a zdjęć nie pokazywała nawet bliskim. Współcześni kuratorzy, krytycy sztuki i kolekcjonerzy porównują jej fotografie do dzieł takich mistrzów jak Elliot Erwitt, Jacques  Lartigue, Diane Arbus czy Garry Winogrand. Jej prace pokazały muzea w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie, a wystawy jej zdjęć w światowych galeriach biją rekordy popularności.

 

fot. Vivian Maier, Jeffrey Goldstein Collection (3)

Dodatkowo Vivian okazała się niesamowitą postacią: aparat nosiła ze sobą zawsze i podobno dlatego wybrała zawód niani – by móc ciągle robić zdjęcia. Nie pokazała ich nikomu, negatywy przechowywała w pokoju zamkniętym na klucz. Wychowankowie Vivian Maier porównują ją do bajkowej Marry Poppins. Wychodziła z dziećmi na wielogodzinne spacery w nietypowe miejsca, np. do slumsów czy do rzeźni. Aby oswoić dzieci ze strachem, przyniosła im do domu martwego węża. Zmieniała swoje nazwisko lub nazywała się „tajemniczą kobietą”. I robiła zdjęcia. Do tej pory odnaleziono ich ponad 150 tysięcy – za życia Maier widziały je wyłącznie osoby z laboratorium fotograficznego, niektórych kadrów nie zobaczyła sama autorka, zostały wywołane już po jej śmierci.

 

fot. Vivian Maier, Jeffrey Goldstein Collection_1

Leica Gallery Warszawa zaprezentuje wybór czterdziestu fotografii z kolekcji Jeffreya Goldsteina , kolekcjonera sztuki, który był jedną z pierwszych osób, jakie rozpoznały artystyczny kunszt zdjęć Vivian Maier. Są to kadry, które razem z filmem „Szukając Vivian Maier ", który można obejrzeć w kinach od 9  maja stworzą najszerszą prezentację prac Vivian w Polsce. Na wystawie zobaczymy ulubione motywy artystki: grę cieniem, autoportrety, zbliżenia nieznanych jej twarzy. Klucz do spojrzenia na zdjęcia Maier to odniesienie się do pojęcia „amatorstwa” i fotografów-amatorów. Jak zmienia znaczenie tego słowa fotografia o takiej sile wyrazu, tak perfekcyjnie zaplanowane kadry? Czy Vivian Maier była w ogóle amatorką?

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie są odbitkami kolekcjonerskimi, w edycji 15 sztuk.

 

fot. Vivian Maier, Jeffrey Goldstein Collection_2

 

Wystawa: Vivian Maier,  Amatorka

Czas: 9.05 – 23.06.2014

Miejsce:   Leica Gallery Warszawa, MYSIA 3, II piętro

www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

http://leica-camera.pl/aktualnosci/wydarzenia/vivian-maier%C2%A0amatorka/

Wernisaż: 9 maja, 20:00

Wstęp: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy i grupowy (powyżej 3 osób).

Poniedziałek: wstęp wolny.

Wystawie towarzyszy katalog.

Z biletem zniżka na zakup katalogu.

24 Marzec 2014

Odbitki kolekcjonerskie fotografii Anity Andrzejewskiej

Na stronach galerii 6x7 ART można już obejrzeć i zakupić odbitki kolekcjonerskie fotografii Anity Andrzejewskiej.

Fotografie pochodzą z najnowszego projektu Anity zatytułowanego "Niespiesznie".

Odbitki kolekcjonerskie dostępne są również w  Leica Gallery Warszawa, gdzie jeszcze przez kilka tygodni będzie można podziwiać wystawę Anity.

AndrzejewskaA_Slowly-#11-1000px

04 Marzec 2014

Wystawa Anity Andrzejewskiej "Niespiesznie" w Leica Gallery Warszawa

Anita Andrzejewska wiele podróżuje, ale jej fotografii nie można nazwać podróżniczą. To zdjęcia, które przenoszą widza w nieznaną mu czasoprzestrzeń. „Niespiesznie”  to projekt nieoczywisty, osobisty, opracowywany przez długie miesiące w ciemni. Zobaczyć go można w Leica Gallery Warszawa od 8 marca do 4 kwietnia.

 

fot. Anita Andrzejewska, Niespiesznie_2

„90 procent zdjęć zrobiłam w Birmie, reszta pochodzi z sąsiedniego Laosu. Widać tak już jest, że ciągnie mnie w rejony trudne, konfliktowe, a jednocześnie bogate kulturowo i etnicznie (wcześniej był Iran, Pakistan, Syria, Kaszmir). W kierunku zanikających, głęboko zakorzenionych tradycji”, mówi autorka marcowej wystawy.

 

fot. Anita Andrzejewska, Niespiesznie

Anita Andrzejewska od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie.  Zdobyła liczne nagrody krajowe i zagraniczne, m.in. w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts, ale także nagrody za ilustracje do książek. Swoje prace wystawiała w Japonii, USA, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji.

 

fot. Anita Andrzejewska, Niespiesznie_2 (2)

Zamiłowanie do tradycji widać nie tylko w obieranych celach podróży, ale także w sposobie pracy: Anita fotografuje na czarno-białych negatywach i robi autorskie odbitki w ciemni.

Choć zdecydowana większość prac z najnowszej wystawy artystki została wykonane w Birmie, u progu ważnych społecznych przemian w bardzo burzliwym dla kraju momencie, fotografie te są jednak poza czasem. Widz mógłby nawet sądzić, że niektóre z nich powstały kilka dekad wcześniej. W serii prac zauważamy motywy ulubione przez Andrzejewską: portrety – zapisy spotkań i rozmów; pejzaże – sytuujące w konkretnym miejscu i wreszcie martwe natury i detale – jako części codzienności, idealne dopełnienie historii. Andrzejewska przez lata wykształciła swój unikalny sposób fotografowania. Każde zdjęcie w całej historii fotografii jest zatrzymaniem czasu. U Andrzejewskiej jednak te chwile wydają się trwać dłużej. Nie ma tu spektakularnych akcji, momentów decydujących. Jest za to dużo spokoju, trwania i ciszy. Kompozycja jest zawsze starannie wypracowana, zapisany moment zdaje się bardziej uniwersalny.

 

fot. Anita Andrzejewska, Niespiesznie_LGW

 

W Leica Gallery zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt premierowych zdjęć Anity Andrzejewskiej. Wystawie towarzyszy katalog.

 

Anita Andrzejewska, „Niespiesznie”

7.03 – 8.04.2014,

Leica Gallery Warszawa, II piętro, MYSIA 3, Warszawa

wernisaż: 7 marca, 20:00